• Eva Matuszna

Article: Novinky.cz - Projekt Česká hlava ocenil Helenu Reichlovou

Updated: Nov 9, 2018

In Czech

22.11.2016 in novinky.cz

Zleva zástupce firmy Netcope Technologies, Helena Reichlová, jež obdržela Cenu nadačního fondu Česká hlava, uprostřed expert na molekulární genetiku Jiří Forejt, dále fyzik Radim Chmelík a vpravo elektrotechnik Jan Kraček, který dostal Cenu Skupiny ČEZ., zdroj: novinky.cz

Letošní ceny Česká hlava dostali vědci za vývoj první síťové karty pro rychlejší internet, nové poznatky v bezdrátovém napájení i vynález mikroskopu. Nejvýznamnější cenu, Národní cenu vlády Česká hlava, si odnesl expert na molekulární genetiku Jiří Forejt z Akademie věd ČR. Provádí výzkum myší, využitelný pro lidskou genetiku. Česká hlava se uděluje za celoživotní mimořádné výsledky ve výzkumu, letos se konal 15. ročník.

„Je to úžasná pocta. Stane se to jednou za život a jenom někomu, takže si toho strašně vážím,” řekl Forejt.

Odměnu jeden milión korun, která je s nejvyšší cenou spjata, věnuje svým dvěma dcerám a také na svůj sen - vyjet na delší zahraniční cestu se svou manželkou, s níž je 44 let. Dalších 500 tisíc korun dostanou ostatní laureáti čtyř cen.


Ocenění doktorandů

Cenu Skupiny ČEZ za významnou doktorandskou práci v oblasti technických věd si odnesl elektrotechnik Jan Kraček z Fakulty elektrotechnické na ČVUT, který se zabývá výzkumem v bezdrátovém napájení. Za významnou doktorandskou práci v přírodních vědách dostala cenu od společnosti Česká hlava Helena Reichlová z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Jejím oborem je spintronika, v němž zlepšuje vlastnosti elektronických součástek.

více na: https://www.novinky.cz/veda-skoly/421379-projekt-ceska-hlava-ocenil-vyvoj-sitove-karty-mikroskopu-i-geneticke-pokusy.html

9 views

Email:        matuszna@fzu.cz

Address:   Institute of Physics

                   Cukrovarnická 10/112
                   162 00 Praha 6

                   Czech Republic

© 2018 Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences. Proudly created with Wix.com