• Eva Matuszna

Article/video: AVČR: Prestižní ceny Neuron ocenily i objevy vědců Akademie věd

Updated: Feb 11, 2019


04. 12. 2018

in Czech

Fyzik Tomáš Jungwirth, botanici Petr Pyšek a Filip Kolář či biochemička Hana Macíčková Cahová... Špičkoví badatelé z Akademie věd uspěli v soutěži Neuron, kterou založili a financují čeští podn„Považuji to za velký úspěch Akademie věd, že se její vědci umístili v hlavních kategoriích tak prestižní ceny. Potvrzuje to kvalitu výzkumu na našich pracovištích,“ komentovala ocenění předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.


Cena Neuron za významný vědecký objev Cena zohledňuje dosavadní výjimečnou činnost vědce, která je spojena s významným objevem.


Neuron Nadační fond na podporu vědy

Čipy i umělá inteligence

Cenu Neuron za významný vědecký objev, která je spojená s finanční odměnou ve výši jednoho milionu korun, v letošním roce získal Tomáš Jungwirth. Jeho tým použil jako první na světě k vytvoření nového typu paměti takzvané antiferomagnety, tedy materiály, které vědci do té doby považovali za prakticky bezcenné. Nové objevy umožňují tisícinásobně rychlejší zápis.O objevech jeho týmu letos informovaly světové časopisy jako Science Advances, Nature Nanotechnology, Nature Communications a Nature Physics.

„Nejde o vylepšení nějakého již používaného konceptu nebo materiálu, je to úplně nový přístup. Antiferomagnety mají zajímavý potenciál, například proto, že se jejich schopnosti v některých ohledech blíží funkcím lidského mozku – zdá se, že antiferomagnetická paměťová součástka dokáže na rozdíl od té klasické feromagnetické nebo polovodičové pracovat se spojitým spektrem stavů, z čehož mohou profitovat oblasti jako umělé inteligence a neuronové sítě,“ uvedl v letošním rozhovoru pro Akademický bulletin Tomáš Jungwirth, vedoucí oddělení spintroniky a nanoelektroniky na Fyzikálním ústavu AV ČR.


více na: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Prestizni-ceny-Neuron-ocenily-i-objevy-vedcu-Akademie-ved/

https://www.nfneuron.cz/cs/vedci/tomas-jungwirth

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2669525-ceny-neuron-rozdelily-mezi-nejlepsi-ceske-vedce-95-milionu-korun

https://magazin.aktualne.cz/veda/nejlepsi-cesti-vedci-obdrzeli-ceny-neuron-biolog-jan-klein/r~659acd98ed7611e8a470ac1f6b220ee8/

https://www.youtube.com/watch?v=SZ48vP1QFao

0 views

Email:        matuszna@fzu.cz

Address:   Institute of Physics

                   Cukrovarnická 10/112
                   162 00 Praha 6

                   Czech Republic

© 2018 Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences. Proudly created with Wix.com