Article: HN- Bratři, které zná svět.

Updated: Feb 11, 2019

8.2.2019 in Czech


Dvojice vědců Jungwirthů má za sebou výjimečný rok, díky objevům na poli léčby a vývoje čipů.

Každý týden si najdou čas na společnou ranní kávu. Jejich hovory se točí kolem vědní politiky, pokroků v práci, dojde ale i na rodinná témata. Ti dva muži v brýlích jsou bratři, o čemž svědčí i nápadně podobné rysy ve tváři. Na první pohled ale působí odlišně, starší Pavel má dlouhé vlasy, o rok a půl mladší Tomáš je spíš uhlazenější typ. Také jejich odborné zaměření se liší.

Tomáš zůstává už od vysoké školy věrný fyzice, konkrétně nano­elektronice. Posledních pět let vyvíjí technologie, které by měly významně zrychlit ukládání dat. Naopak Pavel se s nadsázkou označuje za vědního turistu. Cestuje mezi fyzikou, chemií a biologií, a i proto se zaměření jeho výzkumu čas od času mění.

Synové fyzika Karla Jungwirtha a jeho zesnulé ženy Lenky, odbornice na telekomunikace, toho přesto mají mnoho společného: ve svých oborech patří mezi špičku. Oba publikovali řadu článků v těch nejuznávanějších vědeckých časopisech světa typu Nature nebo Science.

více na: https://archiv.ihned.cz/c1-66469400-napady-bratri-jungwirthu


Tomáš a Pavel Jungwirthovi patří ve svých oborech mezi špičku. Oba publikovali řadu článků v těch nejuznávanějších vědeckých časopisech světa typu Nature nebo Science. autor: Tomáš Nosil

11 views

Email:        matuszna@fzu.cz

Address:   Institute of Physics

                   Cukrovarnická 10/112
                   162 00 Praha 6

                   Czech Republic

© 2018 Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences. Proudly created with Wix.com