• Eva Matuszna

Article: Česká hlava- Cenu Doctorandus za technické vědy v soutěži Česká hlava 2017 získal Vít Saidl

Updated: Nov 9, 2018

In Czech

4.12.2017


V pěti kategoriích převzali čtyři vědci a jedna inovativní společnost prestižní ocenění za výsledky svého výzkumu za rok 2017. Cenu Doctorandus za přírodní vědy získal Karel Škubník z Masarykovy univerzity, za objev funkce viru, který likviduje včely.

Mgr.Vít Saidl z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Fyzikálního ústavu AV ČR si odnesl Cenu Doctorandus za technické vědy.

Magnetické látky lze - při určitém zjednodušení - rozdělit na feromagnety a antiferomagnety. Pod pojmem feromagnet si člověk může představit klasický magnet. Antiferomagnety se od feromagnetů liší tím, že z pohledu vnějšího světa žádné magnetické vlastnosti nevykazují, i když jsou ve svém vnitřku taktéž magneticky uspořádané.


RNDr. Vít Saidl, zdroj: Česká hlava

Ačkoli se v současnosti používají ve výpočetní technice spíše okrajově, do budoucna by mohly hrát mnohem větší roli. Uvažuje se kupříkladu o jejich aplikaci v magnetických RAM pamětech.

Díky tomu, že by na sebe jednotlivé antiferomagnetické elementy magneticky nepůsobily, by se dalo dosáhnout větší integrační hustoty než u feromagnetických MRAMek, antiferomagnetické paměti by dále měly být rychlejší a méně energeticky náročné.

Vnitřní magnetické uspořádání antiferomagnetů je důležité studovat, změřit, což je ale díky vnějškové nemagnetičnosti značně obtížné. Antiferomagnety se dnes obvykle zkoumají s pomocí obrovských zařízení, která jsou pro rutiní rychlá měření většího množství vzorků nepraktická. Vít Saidl proto vyvinul metodu, která dokáže antiferomagnety - přesněji řečeno tenké antiferomagnetické kovové vrstvy - taktéž charakterizovat, ale která ke svému fungování potřebuje pouze relativně běžný stolní laser.

Více na:

http://www.ceskahlava.cz/cz/2017/vitezove-ceska-hlava/vitez-rndr-vit-saidl-238/


https://www.fzu.cz/ceskou-hlavu-2017-ziskal-prof-petr-sommer-z-akademie-ved-cr


40 views

Email:        matuszna@fzu.cz

Address:   Institute of Physics

                   Cukrovarnická 10/112
                   162 00 Praha 6

                   Czech Republic

© 2018 Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences. Proudly created with Wix.com